Ali ste vedeli, da bo večina žensk na neki točki svojega življenja izkusila vaginalne težave? Če občutite srbenje, imate izcedek ali pordelost; ne skrbite saj niste sami.
Infekcije so glavni vzrok vaginalnih težav. Najpogostejši sta bakterijska vaginoza in glivična infekcija, poznani tudi kot sor ali kandida. Če niste prepričani, kaj povzroča vašo infekcijo ali če bi želeli vedeti več o zdravljenju, potem nadaljujte z branjem!
Bakterijska vaginoza (BV) se razvije, kadar je porušeno ravnovesje bakterij v vaši vagini. Običajno so neškodljivi laktobacili prevladujoče bakterije v vagini, vendar če se BV razvije, se druge neželene bakterije začnejo prekomerno razmnoževati ter prevladajo nad laktobacili.
Simptomi bakterijske vaginoze lahko vključujejo:
Točen vzrok porušenja vaše vaginalne flore ni točno znan. Vendar obstaja nekaj faktorjev, ki lahko povečajo tveganje razvoja bakterijske vaginoze; eden takih je spolna aktivnost.
Če imate nezaščitene spolne odnose, se pH raven kislosti vaše vagine začasno poviša kot posledica sperme, ki je alkalna. To ni nujno škodljivo za vašo vagino, vendar lahko povišanje vaginalne pH ravni poviša tudi tveganje razvoja bakterijske vaginoze.
Zdravljenje in preprečevanjeJemanje odmerka antibiotika je najbolj običajna oblika zdravljenja bakterijske vaginoze. Antibiotiki so lahko učinkoviti, vendar imajo svoje slabosti in tveganje razvoja odpornosti na njih. Obstajajo tudi proizvodi za lastno nego, ki lahko pozdravijo bakterijsko vaginozo. Poiščite proizvode, ki optimizirajo vašo vaginalno floro; ti ne bodo samo zdravili BV, temveč tudi pomagali pri preprečevanju težav.
Glivična infekcija, poznana tudi kot kandida ali sor, je drug pogost vzrok vaginalnih težav. Povzroča jo prekomerno razraščanje glivic, po navadi Candide albicans. Ni popolnoma jasno, zakaj in kako se pojavi glivična infekcija, vendar lahko sledeči faktorji igrajo ključno vlogo:
Vaginalna glivična infekcija lahko povzroča težave kot so:
Če želite pozdraviti vaginalno glivično infekcijo, imate več možnosti. Eno najpogostejših zdravljenj je uporaba zdravil proti glivicam (antimikotiki). Ti se lahko jemljejo oralno ali pa se nanesejo v vagino. Za večino žensk je te vrste zdravljenje kratkoročno zelo učinkovito. Vendar lahko povzroča stranske učinke, kot so slabost, glavobol ali bruhanje. Še več, veliko/večina žensk ima v nekaj mesecih ponovne težave zaradi glivic.
Obstajajo tudi proizvodi za lastno nego, ki so na voljo brez recepta. Takšni proizvodi bodo olajšali simptome glivične infekcije in ne bodo povzročili stranskih učinkov. Če razmišljate o uporabi teh proizvodov, izberite proizvod za lastno nego, ki vsebuje naravne sestavine, ki bodo ščitile vašo vaginalno floro.