Bakterijska vaginoza BV je neravnovesje vaginalne flore. To je ena najpogostejših vaginalnih infekcij med ženskami. Obstaja razširjeno prepričanje, da je bakterijska vaginoza spolno prenosljiva bolezen, vendar to ne drži. BV se pojavi tudi pri ženskah, ki nimajo spolnih odnosov ali pri takšnih, ki so že več let z istim partnerjem. Bakterijska vaginoza tudi ni prenosljiva med dvema osebama.
Bakterijska vaginoza je prekomerno razmnoževanje škodljivih bakterij. V zdravi vagini te škodljive bakterije nadzoruje nizki vaginalni pH, ki ga ustvari mlečna kislina, ki jo proizvaja flora neškodljivih laktobacilov. Vaginalni pH se lahko vseeno poviša (kislost se zmanjša) na primer z zmanjšanjem števila laktobacilov kot posledica zdravljenja z antibiotiki, ali z nevtralizacijo nizkega pH z alkalno spermo. V tej situaciji lahko škodljive bakterije zgrabijo priložnost, da se razmnožijo in povzročijo vaginalne bolezni.
Najbolj pogosti simptomi BV vključujejo spremembe izcedka (pogosto bo izcedek bel ali siv, penast), spremembe v vonju (po navadi močan vonj podoben ribjemu), pekoč občutek med uriniranjem, srbenje in razdraženost na področju vagine. Nekateri od teh simptomov so podobni znakom sora, zato je pomembna pravilna diagnoza, preden se prične z ustreznim zdravljenjem.
Obstajajo torej koraki, ki jim lahko sledite, ki vam bodo pomagali preprečiti bakterijsko vaginozo.